Záujem o mladých Vlkov teší, menej už odchody do nekvalitných líg

Nová hokejová sezóna už prebieha niekoľko dní. Ako sa na ňu pripravili naše tímy? Kto sa dostal do pozornosti reprezentačných trénerov, či seniorského áčka? Akú pozíciu má v našom klube ženský hokej a kedy je najlepšie dať dieťa na hokej? Na to všetko odpovedal v našom rozhovore Stanislav Škorvánek starší, konateľ a športový riaditeľ klubu Vlci Žilina – mládež.

 

Už pred takmer dvomi týždňami začala nášmu klubu súťažná sezóna v niektorých kategóriách. Počas posledného víkendu sa rozbehli súťaže aj v ďalších. Aká bola príprava na nový ročník?

„Sme na začiatku sezóny, pričom na ľade sa naše tímy pripravovali od úvodu augusta. Tréningový proces, jeho objem, aj kvalitu, sa podarilo klubu zvládnuť. Súťaže sa už rozbehli, ale pozeráme na účinkovanie v nich z dvoch pohľadov. Výsledky síce nie sú všetko, ale sú zase do určitej miery pre nás ukazovateľom v tom, na čom musíme popracovať a v čom sa treba zlepšiť. Priebežne si ich vyhodnocujeme. U mladších kategórií je to najmä o tréningovom procese, zápas je pre deti viac – menej odmena. Nie vždy to vyjde, ale tak to aj berieme. U vyšších kategórií, teda v doraste a juniorke, už kladieme dôraz aj na výsledky.“

 

V minulej sezóne sa juniorom podarilo vybojovať bronzové medaily. Aké majú teraz najstaršie kategórie ciele?

„Kádre dorastu a juniorov sa menia každý rok. Ich kvalita sa odvíja od jednotlivých ročníkov, ako aj od odchodov a príchodov hráčov. Nie každý ročník je tak kvalitný, aby dosiahol na medailu. Pre juniorku sme si stanovili za cieľ postup do play-off. V doraste to bude zložitejšie a náročnejšie a naším cieľom bude záchrana v najvyššej súťaži.“

 

Každoročne posúvame niektorých talentovaných hokejistov do projektu reprezentačnej osemnástky, ktorá pôsobí v juniorskej extralige a seniorskej TIPOS SHL. Ktorí zástupcovia nášho klubu boli povolaní do kádra tentoraz?

„Momentálne máme v projekte troch hráčov – obrancu Adriána Rašku a útočníkov Jakuba Dúbravíka a Lukáša Urdáka. Záujem by bol aj o ďalších, ale aj my si musíme v našich kádroch udržať nejakú kvalitu a počet hráčov. Na jednej strane sme radi a teší nás, že máme v každej sezóne v projekte troch až štyroch hráčov, na druhej nám to trochu sťažuje prácu. Otvára sa však priestor pre ďalších, ktorí majú ambície hrať v juniorskej extralige. Majú väčšiu možnosť ukázať sa.“

Spomenuli sme Jakuba Dúbravíka, ktorý dostal už vlani šancu v A-tíme Vlkov a aj teraz bol so seniorským tímom v letnej príprave. Koľko hráčov mladých Vlkov bolo okrem Jakuba zapojených do tréningov áčka?

„Jakub si svoje miesto zastal v áčku už vlani, čo nás teší. O to viac je pre mňa nepochopiteľné, že sa nedostal na letný Hlinka Gretzky Cup. Rešpektujem však rozhodnutie trénerov reprezentácie. Okrem neho sa do prípravy seniorov zapojilo šesť hráčov juniorky a svoje miesto si zastali. Postupne sa príchodmi hráčov do A-tímu priestor pre nich zmenšoval, ale vidím u niektorých potenciál, aby dostali šancu v zápasoch TIPOS extraligy. Jednak musia byť na súpiske dvaja hráči do 20 rokov v každom zápase, ale dvaja – traja by sa určite kvalitou nestratili aj bez tejto podmienky. S trénerom Milanom Bartovičom máme veľmi dobrú spoluprácu a v prípade, že bude potrebovať, môže si od nás vyžiadať hráčov. Informujeme sa o tréningoch a zápasoch, aktívne sa o juniorský tím zaujíma. Verím, že hráči, ktorých si vytiahne k sebe do tímu, ukážu svoj potenciál.“

 

Každoročne sa rieši, či je pre talentovaných mladých hokejistov lepšie odchádzať do zámorských či európskych hokejových junioriek, alebo ostať rozvíjať svoj potenciál na Slovensku. Aký je váš postoj k tejto téme?

„Treba rozlišovať medzi odchodom a odchodom. Žiadnemu hráčovi nebránime v odchode do lepších podmienok. Ak sa tak udeje ako v prípade Michala Svrčka, Andreja Tomašca, alebo Sama Húževku, ktorí odišli od nás do najvyšších juniorských súťaží, tak sme radi. Stále sú to naši hráči, vyrastajú vo výbornej konkurencii a tešíme sa z toho. Na druhej strane sú tu odchody do nižších mládežníckych líg, ktoré považujem za mrhanie peniazmi rodičov. Máme skúsenosti, že hráči sa potom vracajú na Slovensko v horšej kvalite, ako keď odchádzali do cudziny.“

 

Vlci Žilina – mládež nie sú iba chlapci, ale aj dievčatá a ženský tím. Ženský hokej sa dostáva celosvetovo, ale aj u nás pomaličky na výslnie. Ako ho v našom klube podporujeme?

„Naše ženy sú účastníčkami najvyššej súťaže, Kaufland extraligy, ktorú hrá deväť tímov. Teší nás to, ako aj fakt, že aj SZĽH dáva do ženského hokeja viac energie i financií. Ženský hokej zažíva v susedných krajinách boom, stačí sa pozrieť do susedného Česka, alebo Maďarska. Verím, že aj u nás budeme tento trend nasledovať. Rozrastá sa nám počet dievčat aj v nižších kategóriách od prípravky až po športové hokejové triedy. Dievčatá hokej baví, majú oň záujem, čomu sa tešíme. Dievčatá už môžu hrať v ženskom tíme od 14-15 rokov a ich prechod býva väčšinou bezproblémový. Myslím si, že sa o ženský hokej v Žiline nemusíme báť.“

 

Ak majú rodičia doma športovo nadané dieťa, ktoré chce hrať hokej, čo musia urobiť, aby sa dostali medzi mladých Vlkov? V akom veku je najlepšie začať? Môžu prísť aj počas sezóny?

„Nábor detí máme počas celého roka. Samozrejme, nejde to u všetkých vekových kategórií. Ak sa nám ozve ôsmak, alebo deviatak na základnej škole, že by chcel hrať hokej, je to už neskoro. Musel by to byť obrovský talent, aby dobehol päť – šesť rokov hokejového tréningu. Ideálne je začať do tretieho ročníka ZŠ. Stačí sa ozvať na číslo 0903 830 042, kde poskytneme záujemcom stručné informácie a podrobnosti. Potom si už iba treba vziať korčule, prísť na zimný štadión a prijmeme ho medzi nás. Pre najmenšie deti vieme poskytnúť aj výstroj a ďalšie potrebné veci.“

FOTO: Archív klubu